Každý správný a zodpovědný cyklista by neměl podceňovat povinnou výbavu, která je více než důležitá. Povinná výbava nám zajistí bezpečnost při jízdě a také lepší viditelnost na silnici. Mít kolo doplněné o veškeré prvky povinné výbavy je navíc dané přímo zákonem, tudíž za nedodržení můžete být i dle předpisů potrestáni.

Povinnou výbavu není ale dobré chápat pouze jako nutnou povinnost, ale hlavně jako ochranu svého zdraví a zajištění bezpečnosti.

Co spadá do povinné výbavy?

  • Dvě na sobě nezávislé brzdy, přední a zadní
  • Oranžové odrazky na pedálech (umístěné z obou dvou stran)
  • Oranžové odrazky na paprscích kol (taktéž umístěné po obou dvou stranách kola)
  • Přední odrazka bílé barvy
  • Zadní červená odrazka (lze ji nahradit výraznými prvky na oblečení anebo červenou svítilnou)

Tyto prvky musí být na kole umístěné za všech situací, přes den, v noci, i za snížené viditelnosti. Při snížené viditelnosti je nutné kolo doplnit o další prvky, zákonem vyžadovaný je přední světlomet svítící bílou barvou a zadní světlomet vyzařující červenou barvou.
Žádný zodpovědný cyklista by neměl zapomínat ani na bezpečnostní helmu. Ta je povinná pro všechny ty, kteří ještě nedovršili osmnáctého roku. Je to ale opravdu velmi praktický a užitečný prvek, který vás dokáže ochránit před nebezpečným zraněním. Je proto doporučováno ji nosit i po přesáhnutí hranice 18 let.

Doporučená výbava

Kromě povinné výbavy můžete své kolo obohatit i o jiné prvky, které mohou být velmi užitečné. Velmi oblíbené a hojně používané součásti jsou blatníky, kryt řetězu a také zvonek.

Před každou vyjížďkou je ale nezbytně nutné zkontrolovat stav svého jízdního kola, ujistit se, že je vybaveno podle zákona a že je připravené na váš dobrodružný cyklisticky výlet. Šťastnou a bezpečnou cestu!

Be Sociable, Share!